A talajdegradációs folyamatok – a klímaváltozás következményeit is beleértve – állandó fenyegetést jelentenek a mezőgazdaságra. Napjainkban a fenntartható mezőgazdaság és a talajművelés legnagyobb kihívásai közé tartozik a szervesanyaghiány, a rossz tápanyagellátottság, az elsivatagosodás, a mechanikai összetétel romlása, valamint az ezek következtében fellépő termőképesség csökkenése is. Az AgroComposit projekt fő célja régió specifikus talajjavító technológiák kidolgozása, régiókra jellemző szerves hulladékokból és melléktermékekből előállított kompozit adalékokkal (ko-komposztált bioszén és szerves hulladékok). A kifejlesztett bioszén-komposzt kompozitokkal célunk a kedvezőtlen adottságú talajok hatékony javítása, különös tekintettel a tápanyagpótlásra, a szárazságstressz alatti vízfelhasználás hatékonyságára, a szénmegkötésre és a biodiverzitás javítására. Főként olyan bioszén és szerves hulladékok (pl. hínár, akvakultúra hulladékáramok, szennyvíziszap, települési szilárd hulladék szerves része) együttes komposztálását tervezzük melyeknek a hasznosítása még nem megoldott, ugyanakkor az együttes komposztálás hozzáadott értékű terméket eredményez. A kompozit termékek hatékonyságát léptéknövelt kísérletekben – a laboratóriumtól a szabadföldig – teszteljük és validáljuk, különböző kedvezőtlen adottságú talajokon és az adott éghajlati övezetekre jellemző különféle termesztési rendszereken. A komplex értékeléshez életciklus-elemzést (LCA), gazdasági hatékonyság-elemzést (LCC) és környezeti kockázatbecslést (ERA) alkalmazunk. A projekt fő eredményeként kialakítunk egy adatbázist bioszenek, szerves hulladékok, kedvezőtlen adottságú talajok és termőrendszerek hatékony megoldást kínáló párosításával. Célunk olyan technológiai koncepció megalapozása, amely multifunkcionális eszközként szolgál majd a mezőgazdasági gyakorlatban a talajszerkezet, a tápanyaggazdálkodás, a talajegészség, a termőképesség és a biodiverzitás fenntartásában és javításában egyaránt.

Az Agrocomposit projektben résztvevő partnerek:

Magyar partnerek:

Konzorciumvezető: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék, projektvezető: Dr. Molnár Mónika

Együttműködő partner: HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani Intézet, vezető kutató: Dr. Rékási Márk, weblap

Norvég partner:

Partner: NIBIO – Norwegian Institute of Bioeconomy Research, vezető Kutató: Dr. Farkas Éva, weblap

Svájci partnerek:

Vezető partner: University of Applied Sciences and Arts Northwestern Switzerland, School of Life Sciences, Institute for Ecopreneurship, vezető kutató: Thomas Gross, weblap

Együttműködő partner: Agroscope, Federal Department of Economic Affairs, Education and Research EAER, vezető kutató: Iris Wollmann, weblap

Támogató: EJP SOIL EU H2020 projekt (No 862696) nemzetközi felhívás, projekt azonosító: 71

A magyar kutatási projekt támogatója: Nemzeti Kutatási és Fejlesztési Hivatal, 2023-1.2.1-ERA-NET program

 

Projekt megbeszélés

Projekt megbeszélés

Elindult az új év, így projekt megbeszélést tartottunk. A konzorciumi tagokkal együtt átbeszéltük az elmúlt év főbb eredményeit és elkezdtük…

Nyertes TDK

Nyertes TDK

Gratulálunk Lassu Dominikának, aki TDK munkájával a Bálint Analitika Kft. különdíjával kiemelt első helyezést ért el a BME 2024-es Tudományos…

Agrocomposit szintézis találkozó

Agrocomposit szintézis találkozó

AZ EJP SOIL projekt által támogatott külső projektek számára online szintézis találkozót szerveztek 2024. október 8-án. Az AGROCOMPOSIT projekt előrehaladását…

Agrocomposit projekt indító értekezlet

Agrocomposit projekt indító értekezlet

Az első személyes találkozót a projekt partnerek között 2024. május 14-15 között tartottuk Budapesten. Az első napon a partnereket a…

Ismeretterjesztés a bioszén és a komposztálás kapcsán

Ismeretterjesztés a bioszén és a komposztálás kapcsán

Az Agrocomposit projekt céljául tűzte ki az egyetemi hallgatók számára is a szélesebb körű ismeretnyújtást. Ennek kapcsán 2024. májusában került…