Projekt címe: „BANYAREM” Bányászati tevékenységből származó diffúz szennyezőforrások kockázatának csökkentése immobilizáción alapuló integrált remediációs technológiákkal
Program neve: Gazdasági Versenyképességi Operatív Program
Pályázati azonosítószám: GVOP-3.1.1.–2004-05-0261/3.0
Projekt futamideje: 2005.01.01 – 2007.12.31
Projekt típusa: Konzorciális
Projekt partnerek:
Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (Konzorciumvezető)
Magyar Tudományos Akadémia, Talajtani és Agrokémiai Kutatóintézete
Tatai Környezetvédelmi Rt.
MECSEKÖKO Környezetvédelmi Részvénytársaság
Összefoglaló:
A BÁNYAREM kutatás-fejlesztési projekt bányászati tevékenységből eredő, diffúzan szennyezett területek vagy hosszútávon helyben maradó izolálatlan hulladéklerakatok kockázatának csökkentését és erre alkalmas remediációs technológiák fejlesztését tűzte ki célul. A projekt kockázatalapú, vízgyűjtő szintű és GIS alapú menedzsment koncepción alapszik, amely a szennyezettség felmérését és csökkentését is magába foglalja.
A projekt eredményei:
- Többlépcsős, kvalitatív és kvantitatív kockázatfelmérési módszer bányászati eredetű és más diffúzan szennyezett területekre.
- Vízgyűjtőkre alkalmas GIS alapú kvantitatív kockázatfelmérési módszer: GIS alapú terjedési modell és az azon alapuló szennyezőanyag transzport.
- GIS alapú modellezés kiterjesztése a szilárd fázis eróziójának modellezésére.
- A GIS alapú kvantitatív kockázati modell használata a kockázacsökkentési beavatkozás (korlátozás, remediáció) eredményének számszerűsítésére.
- Az elviselhető kockázathoz tartozó maximális kibocsátási mérték, azaz a remediáció célérték modellezése és kiszámítása a vízgyűjtő bármely pontján.
- Kombinált kémiai és fitoremediációs technológiák fejlesztése, összehasonlítása és kipróbálása nehézfémek oldhatóságának, felvehetőségének, bármilyen úton történő terjedésének csökkentését hosszútávon biztosító technológiákkal