Vörösiszapban található kritikus fontosságú nyersanyagok biológiai kioldásának mechanizmusai

Projekt címe: Vörösiszapban található kritikus fontosságú nyersanyagok biológiai kioldásának mechanizmusai

Projekt rövid neve: BIO BAUX

Program neve: OTKA FK_23

Támogató: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal

Pályázati azonosítószám: FK 146542

Projekt futamideje: 2024.01.01. –  2027.12.31.

Projekt típusa: Fiatal kutatói projekt (nem konzorciális)

Projekt partner: BME VBK Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék (Kutatóhely)

Összefoglaló: A vörösiszap a timföldgyártás hulladéka, mely a Bayer folyamat (bauxit lúgos feltárása nagy hőmérsékleten) során keletkezik. Világviszonylatban 2018-ig 4,4 milliárd tonna vörösiszapot raktak le, amiből 50 millió tonna Magyarországon található. Az utóbbi években a gazdasági szempontból fontos elemek, mint a Sc, Ga, Ti, V és ritkaföldfémek különösen nagy figyelmet kaptak a kritikus fontosságú nyersanyagok (CRM) iránti igény növekedése miatt Európában. Ezek az elemek fontosak a high-tech és az alacsony szén-dioxid-kibocsátású iparok (pl. LED, okostelefon, szélerőmű, elektromos autógyártás), vagyis a modern életünk számára. A vörösiszap ideális kritikus fontosságú nyersanyagforrás, viszont a CRM-k kivonására zöld (kis energiafogyasztású) technológiákra van szükség. A biotechnológiai alkalmazások előnyösebbek (pl. alacsonyabb hőmérséklet igény, kisebb vegyianyag fogyasztás, kisebb költségek) a piro- és hidrometallurgiai eljárásokhoz képest. A biológiai kioldás (biobányászat) során mikroorganizmusokat alkalmaznak fémek kioldására nehezen oldható anyagokból, mint például kis fémtartalmú ércekből. A kutatás célja a biológiai kioldási folyamatok mechanizmusainak megismerése a CRM-k vörösiszapból történő kioldása során gombák és baktériumok alkalmazásával. Vizsgáljuk a magyar és európai vörösiszapok mikrobiális összetételét és potenciális biotechnológiai alkalmazásra használható mikrobiális törzseket izolálunk belőlük. A kioldási maradék jellemzőit és újrahasznosíthatóságát is megvizsgáljuk. Az eredmények elősegíthetik a CRM igény kielégítését Magyarországon és Európában, valamint a biotechnológiai alapú vörösiszap-feldolgozási technológiák fejlesztését.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.