Témakör 1.
Környezetet szennyező anyagok káros hatásának mérése környezettoxikológiai tesztekkel
Téma: Ökotoxikológiai, mutagenitási, biodegradációs és bioakkumulációs biotesztek fejlesztése és alkalmazása. Új tesztorganizmusok, új végpontok és újfajta értékelési és interpretációs módszerek fejlesztése. A kidolgozott módszerek alkalmazása szennyezett vizek, üledékek és talajok jellemzésére, esettanulmányok. A környezettoxikológiai teszteredmények integrálása komplex, fizikai-kémiai és biológiai felmérések eredményeit tartalmazó felmérésbe.
Munka jellege: Élőlényekkel, pl. mikroorganizmusokkal, egysejtű és kisméretű állatokkal, növényekkel végzett laboratóriumi munka és adatok integrált értékelése.
Részletes témamegjelölés:
- Mikroszennyező anyagok hatásának vizsgálata vízi tesztorganizmusokkal
- Új, szubletális mérési végpontok fejlesztése állati tesztorganizmusokkal
Témakör 2.
Szennyezett területek kockázatának felmérését szolgáló metodikák fejlesztése
Téma: Szennyezett területek kockázatának felmérését szolgáló metodikák és a kockázatfelmérés finomítását szolgáló paraméterek, így a szennyezőanyag talajban történő megoszlásának, bonthatóságának, hozzáférhetőségének mérésére alkalmas metodikák fejlesztése.
Munka jellege: talajkémiai és talajbiológiai munka, kémiai analízissel, hatásmérésekkel és az adatok statisztikai értékelésével.
Témakör 3.
Környezeti kockázat csökkentésére alkalmas módszerek fejlesztése, verifikálása
Téma: Innovatív remediációs technológiák megismerése, fejlesztése és adatbázisba gyűjtése. Elsősorban környezetbarát talaj- és talajvízkezelési eljárások, in situ és ex situ talajremediálás, természetes biodegradáción, spontán biostabilizáción, különleges képességű mikroorganizmusok alkalmazásán alapuló technológiák, elsősorban szerves és szervetlen mikroszennyezőkkel szennyezett környezetre. A technológiák verifikálására alkalmas eljárások kidolgozása és a technológia-monitoring összehangolása a verifikáció adatigényével.
Munka jellege: Laboratóriumi mikrokozmosz és technológiai kísérletek, pilot és szabadföldi kísérletek kivitelezése, monitoringja, értékelése, technológia verifikáció.
Témakör 4.
Talajjavítási módszerek fejlesztése, verifikálása
Téma: Innovatív talajjavítási technológiák megismerése, fejlesztése és adatbázisba gyűjtése. Elsősorban környezetbarát, hulladékokat, melléktermékeket és hulladékból készült talajjavító anyagokat felhasználó eljárások fejlesztése. A technológiák verifikálására alkalmas eljárások kidolgozása és a technológia-monitoring összehangolása a verifikáció adatigényével.
Munka jellege: Laboratóriumi mikrokozmosz és technológiai kísérletek, pilot és szabadföldi kísérletek kivitelezése, monitoringja, értékelése, technológia verifikáció.
Részletes témamegjelölés:
- Biochar (növényi hulladékból pirolízissel előállított bioszén) talajjavító hatásának vizsgálata
- Hulladékok talajjavító hatásának vizsgálata
Az aktuális témák iránt kérjük érdeklődjön!
Dr. Molnár Mónikánál: mmolnar@mail.bme.hu
Dr. Feigl Viktóriánál: vfeigl@mail.bme.hu
Dr. Fekete-Kertész Ildikónál: fekete.kertesz.ildiko@mail.bme.hu